STRÁNKY CESTOVATELE TOMA


Cyklotrasy
V poslední době došlo k prudkému vzestupu popularity cyklistiky. Začalo se se značením cyklotras pro cykloturisty, které vedou většinou po účelových komunikacích nebo po silnicích 3. třídy. Na cyklostezky stále nejsou peníze. Na těchto stránkách se dozvíte o značených cyklotrasách a zajímavostech v jejich nejbližším okolí. Doporučené úseky vhodné pro jízdu na kole mimo značené cyklotrasy jsou uvedeny v popisu jednotlivých částí. Mapa cyklotras je ve stádiu příprav.
Výběr cyklotras: 5 / 507 / 5077 / 5078 / 5119 / 5081 / 5079 / 5080 / 5118 / 5076 / 5075 / 5085 / 5117 / 5116 / 5082.

Cyklotrasa č.5 "Jantarová stezka"
Tato dálková cyklotrasa vede z Brna přes Prostějov, Olomouc a Přeřov až do Ostravy.
Brno-Bílovice nad SvitavouZ Brna vede trasa až do Blanska údolím Svitavy v sousedství železniční tratě z Brna do České Třebové, která je v našem úseku plná tunelů. Až do Bílovic projíždíme zahrádkářskou kolonií střídavě po asfaltové a prašné cestě. V Bílovicích se křížíme s bílou terénní cyklotrasou okolo Brna nazvanou Brněnská podkova. Dobrat vodu můžeme u studánky Leoše Janáčka, ke které vede červeně značená odbočka(200m) od Bílovické sokolovny
Bílovice nad Svitavou-AdamovKolem bílovického mlýna jedeme dále údolím na sever po silnici 2. třídy. Chatek již ubývá, několikrát projíždíme i lesem. V dolní části Babic nad Svitavou se nachází železniční zastávka, koupaliště a nemocnice, horní pobytná část se nachází kdesi na kopci. Přijíždíme do Adamova, les na prudkých stráních vystřídaly paneláky.
Adamov-BlanskoV Adamově za mostem přes Svitavu nesmíme přehlédnout odbočku do úzké uličky mezi objekty Adamovských strojíren. Po projetí okolo objektů Adastu se konečně dostáváme do pěkné přírody. Strmé a skalnaté stráně údolí Svitavy, na dně je tu a tam louka. Jedeme po úzké a kvalitní asfaltce, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. Od studánky Pod Hradem se studenou pitnou vodou vede cyklotrasa č. 5119 na Nový hrad. My však podjedeme pod železničním mostem a pokračujeme dál, kde se napojíme na silnici č. 376, která nás dovede až do Blanska. Na jeho začátku se nachází huť Klamovka, kde je umístěna muzejní a prodejní expozice blanenské litiny.
Blansko-Ostrov u MacochyNa začátku Blanska na mostě přes Punkvu odbočíme vlevo a kolem objektů ČKD na jedné straně a skal na strně druhé pokračuje jinak lesnatým údolím Punkvy. Po třech kilometrech jedeme již neporušenou přírodou na Skalní mlýn, kde je obrovské parkoviště, hotel a informace. Odtud je možnost jet Pustým žlebem k Punkevním jeskyním. Asfaltka dále pokračuje do Sloupu. Od Skalního mlýna ale zahneme vpravo, přejedeme Punkvu a pojedeme po asfaltové silnici Suchým žlebem, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. Míjíme vstup do Kateřínské jeskyně, velmi chladným, vlhkým a skalnatým údolím dojedeme k odbočce na Macochu. Cesta se tam kroutí v serpentinách. Již lučinatým údolím jedeme po silnici s normálním provozem okolo jeskyně Balcarky až do Ostrova.
Ostrov u Macochy-SloupV Ostrově zahneme do leva do prudkého kopce a po návsi kolem kostela vystopupáme až na Ostrovskou plošinu. Jedeme po dosti rozbité silnici. Na další křižovatce odbočíme zase doleva a již po kvalitní silnici klesáme prudce do Sloupu. Míjíme asfaltku z Pustého žlebu, kolem jeskyně Kůlna dojedeme k Sloupsko-šošůvským jeskyním.
Sloup-ProtivanovZe sloupského náměstí odbočíme doleva,za Sloupem pro změnu doprava. Kolem koupaliště a rekreačních zařízení vjíždíme do lesa po lesní asfaltce. Cesta vede po lesním hřebenu, střídavě dolů a nahoru. Z lesa vyjedeme až u obce Žďárná odkud pokračujeme zase lesem po silnici č. 150 do Protivanova.

Cyklotrasa č. 507
Cyklotrasa vede z Ostrova u Macochy až do Žďánického lesa.
Ostrov u Macochy-JedovniceTrasa začíná odbočkou z cyklotrasy č. 5 u jeskyně Balcarka. Stoupá potom po nekvalitní asfaltové cestě se zákazem vjezdu zezačátku lesem, potom po poli. Po silnici č. 373 nás dovede až do Jedovnic.
Jedovnice-BukovinkaZa náměstím v Jedovnicích odbočíme vlevo a kolem Olšovce jedeme do Rakoveckého údolí. Trasa zde vede po kvalitní lesní cestě se závorou. V určitém okamžiku začneme stoupat. Po výjezdu z lesa uvidíme Bukovinku.
Bukovinka-Vítovice(Rousínov)Z Bukovinky pokračujeme po silnici kolem kostela, zanedlouho vjedeme do lesa. Asi po čtyřech kilometrech odbočíme na kvalitní lesní cestu s částečně omezeným provozem. Po prudkém kopci pokračuje přírodním parkem Říčky. na rozcestí U Tří javorů jedeme rovně, u odpočivadla Wilsonova bouda na další lesní křižovatce odbočíme vlevo a Vítovickým údolím sjedeme do Vítovic. Odtud se vydáme po silnici do Rousínova.

Cyklotrasa č. 5077
Cyklotrasa vede z Adamova do Jedovnic a je dlouhá 14 kilometrů
Adamov-JosefovV Adamově se odpojíme u Adastu z cyklotrasy č. 5 a jedeme po opravené silnici pěkným Josefovským údolím. Najednou se nám otevře pohled na Starou huť, kde si můžeme prohlédnout expozici železářství. Nedaleko odtud je penzion a restaurace Švýcárna. Kolem jeskyně Jáchymka dojedeme mezi strmými stráněmi údolí do josefova, kde je možnost odbočky k jedovnickým vývěrům a Býčí skále. Silnice pokračuje dále do Křtin.
Josefov-Arboretum KřtinyMy však opdbočíme po cyklotrase vlevo směrem do Olomučan. Hned za dřevařskými závody ale zahneme zase vlevo a po asfaltové lesní cestě budeme stoupat malým údolíčkem až ke Klostrmannově studánce, zde je možnost odbočit do Blanska nebo do Habrůvky(5081). Dobereme vodu a po kvalitní prašné lesní cestě sjedeme k Arboretu.
Arboretum Křtiny-JedovniceOd Arboreta stopáme malým údolím po kvalitní asfaltové lesní cestě k Schindlerově studánce, odtud již pokračujeme po rozbité asfaltce do kopce, na jehož vrcholu se napojíme opět na trasu 5081 z Bukovinky a společně s ní dojedeme na trasu č. 507, která nás opět po kvalitní asfaltové lesní cestě zavede konečně do Jedovnic.

Cyklotrasa č. 5119
Cyklotrasa vede od studánky Pod Hradem do Jedovnic a je dlouhá 14 kilometrů.
Studánka Pod Hradem-OlomučanyU studánky pod Hradem odočíme na prašnou, ale kvalitní lesní cestu, která nás stoupáním dovede až k Novému hradu, ke kterému vede 300m dlouhá červeně značená odboka. po prohlídce a občerstvení pokračuje po lesní cestě dále, občas se nám naskytnou fantastické pohledy do údolí Svitavy. Za studánkou U Kukačky(20m červená odbočka) se nenecháme zmást špatně umístěnou odbočkou na Máchův památník(dojeli bychom do Adamova), na který odbočíme až u památníku Hradská cesta. Po asfaltové cestě dojedeme až do Olomučan.
Olomučany-RudiceNa křižovatce nad Olomučany pojedeme rovně a zachvíly se napojíme na cyklotrasu 5081 z Blanska do Jedovnic. po dvou kilometrech po rozbité silnici odbočíme opět na prašnou lesní cestu a u jezírka odbočíme z trasy 5081 a dojedeme do Rudice, kde se nachází větrnný mlýn s muzeem a nedaleko odtud je Rudické propadání.
Rudice-JedovniceZ Rudice pokračujeme po silnici na Převážku, odkud pojedeme z kopce až do Jedovnic.

Cyklotrasa č. 5081
Cyklotrasa vede z Blanska do Jedovnic a je dlouhá 23 kilometrů
Blansko(Klepačov)-HabrůvkaCyklotrasa začíná odbočkou z Jantarové stezky u Blanska a vede po silnici na Klepačov. Prochází obcí a pokračuje po lesní prašné cestě nad Olomučany, kde se napojí na silnici vedoucí z Olomučan do Rudice a zárověň na cyklotrasu 5119. Po chvilce z rozbité silnice odbočíme opět na prašnou lesní cestu. U Klostrmannovy studánky křižujeme cyklotrasu 5077 a mírným klesáním dojedeme až do Habrůvky.
Habrůvka-KřtinyPokračujeme po návsi a po silnici pojedeme z kopce do Křtin.
Křtiny-BukovinaU křtinského chrámu zahneme doprava a zprvu údolím, pak do kopce mezi poli pojedeme do Bukoviny.
Bukovina-JedovniceZa kapličkou odbočíme vlevo a mezi poli dojedeme až na středně dobrou lesní cestu vedoucí do Jedovnic. Cestou se ještě spojíme s cyklotrasou 5077 a před Jedovnicemi se napojíme na 507.

Cyklotrasa č. 5079
Cyklotrasa vede z Ostrova u Macochy do Jedovnic a je dlouhá 10 kilometrů.
Ostrov u Macochy-SenetářovZa jeskyní Balcarka nejprve odbočíme z cyklotrasy číslo 5 na 507. Z té však po pár metrech zabočíme doleva a pojedeme po kvalitní lesní cestě ke Kojálu(600m n. m.). Cesta nejprve vede údolím, potom prudce stoupá a nakonec kolísá. Les skončí a sním i asfaltka. 300m musíme jet po polňačce. Na křižovatce jedeme rovně a po silnici dojedeme do Senetářova.
Senetářov-KotvrdoviceV Senetářově se nachází muzeum tradičního bydlení a perleťářství. U tohoto muzea zabočíme vlevo a po silnici pojedeme do Kotvrdovic.
Kotvrdovice-JedovniceHned na začátku obce jedeme rovně ulicemi Kotvrdovic, potom kolem kravína až do Jedovnic.

Cyklotrasa č. 5080
Cyklotrasa vede z Holštejna do Jedovnic a je dlouhá 18 kilometrů.
Holštejn-LipovecVyjedeme po silnici z Holštejna, kde se na křižovatce rozloučíme s cyklotrasou 5078 vedoucí z Šošůvky do Marianína. Kolem propadání přes dřevěný most dojedeme až ke křižovatce U Kaštanu (Sloup, Ostrov, Holštejn), odkud se vydáme po staré silnici kolem bývalé vápenky do Lipovce.
Lipovec-KrásenskoKolem kostela projedeme Lipovcem a na křižovatce nad obcí u Kojálu jedeme po silnici rovně do Krásenska.
Krásensko-PodomíProjedeme obcí a stále po silnici jedeme až do Podomí.
Podomí-JedovniceZa Podomím jedeme po polní cestě k lesu, v lese již po lesní cestě klesáme k Jedovnickým rybníkům. Kolem nich a rekreačních chat dojedeme do Jedovnic.

Cyklotrasa č. 5118
Cyklotrasa vede z Holštejna do Roztání a je dlouhá 6 kilometrů.
Holštejn-BaldovecZ Holštejna vede cyklotrasa údolím Bílé vody s roztroušenými rekreačními chatami. Zezačátku je cesta asfaltová, ale potom se mění na kamenitou. Kolem autokempinku dojedeme do Baldovce.
Baldovec-RoztáníOdtud jedeme již po silnici do Roztání.

Cyklotrasa č. 5076
Cyklotrasa vede z Vysočan do Studenice a je dlouhá 17 kilometrů.
Vysočany-BaldovecZ Vysočan nás cyklotrasa zavede na Bladovec, kde se nachází autokempink.
Baldovec-OdrůvkyZ Baldovce jedeme po cyklotrase do Odrůvek.
Odrůvky-StudeniceZ Odrůvek pokračujeme do Studenice.

Cyklotrasa č. 5078
Cyklotrasa vede z Šošůvky do Marianína a je dlouhá 8 kilometrů.
Šošůvka-HolštejnZ Šošůvky vede cyklotrasa kolem kravína po polní kamenité cestě do Holštejna, v lesní části před Holštejnem se nachází několik věžovitých skalních útvarů.
Holštejn-MarianínZ Holštejna vyjedeme po silnici na křižovatku, kde se odpojíme z trasy 5080 a pokračujeme po silnici směr Lipovec. Zachvíly však odbočíme na lesní cestu, po které přijedeme až na křižovatku, na které se dáme rovně a jsme v Marianíně.

Cyklotrasa č. 5075
Cyklotrasa vede ze Sloupu až do Plumlova a je dlouhá 27 kilometrů.
Sloup-ŠošůvkaZe sloupského náměstí vede cyklotrasa do Šošůvky, na kterou stoupá prudkým kopcem.
Šošůvka-VysočanyV Šošůvce jedeme stále po silnici do kopce, na jehož vrchol se dostaneme až s koncem kopce. Jedeme po silnici pěkným prostředím mezi lesem a loukami. V údolí uvidíme vpravo neznačenou odbočku po asfaltové lesní cestě do Holštejna. Z údolí zase stoupáme až na kopec, odkud již vidíme Vysočany.
Vysočany-NivaProjedeme části Housko a Molenburk a za Vysočany jedeme stále po silnici dolů, potom opět nahoru, až se dostanem do Nivy, kde je hranice naší popisované oblasti.

Cyklotrasa č. 5085
Cyklotrasa vede z Rájce-Jestřebí do Sloupu a je dlouhá 9 kilometrů.
Rájec-Jestřebí-KarolínNa křižovatce u zemědělských objektů v Rájci zahneme nahoru směrem na Sloup. Projedeme kolem rájeckého zámku a zachvíly odbočíme po asfaltové cestě k chatám do údolí potoka Chrábek. Odtud do prudkého kopce po prašné silnici kolem rybníka do Karolína.
Karolín-PetroviceZ Karolína pojedeme do kopce lesem po silnici 3. třídy. Vyjedeme z lesa a na křižovatce se dáme doprava směr Petrovice. Z kopce se nám naskytne pěkný výhled na kostel, větrnný mlýn a novou rozhlednu na Podvrší. V Petrovicích křižujeme cyklotrasu 5117 vedoucí z Blanska do Boskovic.
Petrovice-SloupStále po silnici pokračujeme již z kopce do Sloupu, kde se nachází Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Cyklotrasa č. 5117
Cyklotrasa vede Blanska do Boskovic a je dlouhá 19 kilometrů.
Blansko-PetroviceZ Blanska vede cyklotrasa lesem údolím Sloupečníku zprvu po asfaltové silnici, posléze po kamenité lesní cestě. Za mysliveckou chatou odbočí trasa z údolí a začne stoupat na Horničky, odkud je nádherný výhled. Pokračujeme krajem lesa a posléze již zase lesem až k větrnému mlýnu v Petrovicích, kde se na nás napojí cyklotrasa č. 5116 z Blanska.
Petrovice-ŽďárProjedeme kolem kostela a po pěkné návsi. Prudkým kopcem vyjedeme ke křižovatce, kde protínáme cyklotrasu 5085 z Rájce do Sloupu. Po rovné silnici dojeme do Žďáru.
Žďár-BoskoviceKolem kapličky vyjedeme na polní cestu, která nás zavede do lesa. V něm narazíme na silnici z Kuniček do Němčic, po které vyjedeme až na hřeben, po kterém po rozbité asfaltové lesní cestě dojedeme až na silnici vedoucí do Boskovic.

Cyklotrasa č. 5116
Cyklotrasa vede z Blanska do Petrovic a je dlouhá 9 kilometrů.
Blansko-ObůrkaZ Blanska vede cyklotrasa okolo hřbitova a přehrady po silnici lesem do kopce na Češkovice. Zde se nalézá zahrádkářská kolonie a hotel Vyhlídka a Panorama. Po silnici jedeme dále nahoru zase lesem až na Obůrku.
Obůrka-VeseliceZa restaurací U Jiřího pokračujeme po špatné prašné lesní cestě okolo hřiště, pak lesem na Podvrší(590 m n. m.), kde stojí nová rozhledna. Po asfaltové cestě dojedeme do Veselice.
Veselice-PetroviceVe Veselici vede cyklotrasa kolem kravína po částečně kvaalitní, ale z velké části rozbité asfaltové cestě s omezeným provozem. U petrovického větrnného mlýna se napojíme na cyklotrasu 5117, po které můžeme pokračovat do Boskovic nebo se vrátit do Blanska.

Cyklotrasa č. 5082
Cyklotrasa vede z Ostrova u Macochy na Macochu a je dlouhá 3 kilometry.
Ostrov u Macochy-MacochyCesta vede od hřbitova v Ostrově(odbočka z Jantarové stezky) po prašné polní cestě na Macochu.